In plan psihologic, un tata hiperautoritar creaza conditiile unei „fuziuni” nefiresti, toxice intre mama si fiu, acesta identificandu-se cu o parte a Eului matern (cea negativa – victima) si dezidentificandu-se partial cu tatal (partea negativa – agresorul). In consecinta, fiul adopta un comportament slab, anxios, evitant sau rebel.
Asumarea masculinitatii in aceste conditii devine dificila, atasamentul si culpabilitatea de separare de o mama-victima sunt …